Złoto jako inwestycja pieniędzy

Złoto staje się coraz częściej wybieraną formą lokaty kapitału. Jest to spowodowanie wieloma czynnikami związanymi z wydarzeniami na rynkach finansowych. Jedną z głównych przyczyn poszukiwania alternatywnych rozwiązań inwestycji są zmiany na rynku, które z kolei są efektem kryzysów walutowych, a także decyzji banków centralnych.

Złoto, które jest surowcem, nie zawiera podatku VAT, więc bardzo często traktowane jest jak waluta. Niestety, w przeciwieństwie do monet oraz banknotów, złota nie można dodrukować. Jego zasoby są mocno ograniczone, a koszty eksploatacji złóż ciągle rosną. Co więcej, w czasie niepewności finansowej, większość banków centralnych decyduje się na zwiększenie swoich rezerw w postaci złota , co powoduje znaczny wzrost ceny tego metalu na rynku.

Cena złota waha się równie mocno jak cena walut. Jednym z ważniejszych czynników ceny złota jest cena kruszcu w Londynie, tzw. LBMA Gold Price. Podczas dni roboczych w Wielkiej Brytanii, jest on ogłaszany dwa razy dziennie. Drugim, równie ważnym czynnikiem, jest kurs dolara amerykańskiego do złotówki.

Istnieje kilka sposobów na inwestycje w złoto. Najprościej jest kupić je w formie fizycznej, czyli w postaci sztabek i monet. Taką inwestycję, można jednak połączyć z funkcją użytkową i zainwestować również w różnego rodzaju biżuterię. Coraz częściej po złoto sięgają nie tylko duże, międzynarodowe koncerny, ale także mniejsi inwestorzy, którzy wierzą, iż złoto zabezpieczy ich przed ewentualnym bankructwem podczas zawirowań na rynku finansowym . Z pewnością – kupione i sprzedane w odpowiednim czasie, przyniesie duży zysk.

Jak każda inwestycja, także inwestowanie w złoto, ma swoje wady i zalety.

Zalety inwestowania w złoto.

 • Ochrona oszczędności. Na jego wartość nie wypływa inflacja, której podlegają pieniądze.
 • Idealna inwestycja dla osób, które nie ufają bankom i nie lubią trzymać pieniędzy na lokacie.
 • Względna łatwość. Nie trzeba mieć dużej wiedzy na temat funkcjonowania rynku, a jedynie czytać i analizować wykres złota w czasie.
 • Postać fizyczna. Możesz mieć pełną kontrolę, stały dostęp oraz osobisty nadzór nad złotem.

Wady inwestowania w złoto.

 • Inwestycja przynosi zysk dopiero po jakimś czasie.
 • Najbardziej opłaca się, gdy sytuacja na rynku jest stabilna.
 • Wiele form inwestycji. Nie wszystkie są godne polecenia.

Niestety, nie ma jednego idealnego sposobu na szybką i dobrą inwestycję. Złoto będzie jednak inwestycją na długie lata, a prawdopodobieństwo zarobku przewyższa prawdopodobieństwo strat.

Autor

 • Znany i lubiany poeta, artysta i aktywista. Swoją pracę określa jako zawód społecznie pożyteczny. Lubi dzielić się wiedzą z innymi ludźmi. Jego hobby to gra na pianinie.

3 Comments to “Złoto jako inwestycja pieniędzy”

 1. Złoto to najlepsza moja inwestycja pieniędzy, żałuję tylko że nie kupiłem go więcej kiedy było w niskiej cenie. Teraz wyszybowało w górę to już nie opłaca się go kupować trzeba zaczeka aż jego cena spadnie…

 2. Uważam że kupowanie złota jest długoterminowa inwestycją i bezpieczną formą trzymania oszczędności, cena złota zawsze rośnie jak są jakieś nie oczekiwane wydarzenia.

 3. Od lat gram na giełdzie i kupuję złoto. Mogę jedynie polecicie taką formę inwestowania pieniędzy. Nieruchomości i grunty też są dobre tylko trzeba czekać długo na jakikolwiek zysk, a w przypadku giełdy jest od razu.

Comments are closed.